Vyzkoušel jsem nové AirPods 4 s aktivním potlačováním hluku a musím říct, že mě překvapily! Jsou konečně alternativou ke špuntům? Dokážou opustit klidné prostředí a vydat se ven? Podíváme se na rozdíly oproti AirPods Pro, design, zvuk, výhody a nevýhody.

Když v Applu ohlásili základní AirPody s aktivním potlačováním hluku, tak jsem zpozorněl protože pecky v uších upřednostňuji všude, kde se dá. Pokud se také řadíte do skupiny, která v peckách vydrží oproti špuntům déle, už tady v úvodu vám můžu potvrdit, že ANC funguje a AirPody mohou z tichého prostředí pomalu vyrazit i ven, ale není to jediná výhoda.

PECKY / ŠPUNTY

Zásadní je rozlišit AirPody a AirPody Pro. Chápu, že rozdíl nejpíš znáte, ale byl bych rád, kdyby tento článek pomohl i těm, kteří se rozhodují třeba poprvé. Mohli bychom si myslet, že AirPody jsou levnější AirPody Pro. Název a cena k tomu přímo vybízejí, ale je to jiný typ sluchátek. Pecky, AirPody 4, zajišťují příjemný otevřený poslech. Špunty, AirPods Pro, jsou sluchátka, která nabízejí ultimátní možnosti využití, protože těsní zvukovod. 

Otevřené pecky jsou obecně příjemné i pro delší poslech, knihy, podcasty, telefonování, ideálně v klidném prostředí, protože jsou vzdušné, a nemáme pocit, že máme ucpané uši. Špunty jsou ideální i na cesty, protože utěsněný zvukovod nás lépe odděluje od okolního hluku a my se tak můžeme společně s aktivním potlačováním ještě víc uzavřít do osobního prostoru. 

Aktivní potlačování hluku

Na pecky a špunty lze sluchátka dělit i poté, co máme aktivní potlačování hluků k dispozici i v peckách AirPods. H2 čip a mikrofony filtrují nízkofrekvenční hluk okolí, sluchátka dokážou snížit typický šum města, hučení klimatizace, různé cestovní zvuky, ale neporadí si podobně jako AirPody Pro s okolními hlasy a vším, co je příliš nahlas. AirPody 4 už mám naposlouchané a můžu vám hodnocení zjednodušit tak, že ANC přispívá ke zřetelnému poslechu a nestává se nám tak často, že kvůli ruchům okolí neuslyšíme kousek podcastu. Pokud jste zvyklí na špunty, ze začátku vám bude potlačování připadat slabé, ale pokud charakteristiku pecek znáte, je to malý zázrak a užitečná funkce.

Možná si říkáte, proč vůbec kupovat špunty, když přirozená propustnost je jejich omezení a u AirPods Pro si ji můžu zapnout. Zaprvé, reprodukovaná propustnost je sice neuvěřitelně čistá, ale stále přenáší mírný šum a při tichém poslechu může vadit. A zadruhé, se špunty v uších sice vydržím dlouho, ale stále jsou to sluchátka, která v tom uchu cítím, při sportu nebo během delší práce v interiéru mám pocit, že uši přímo dusím, a proto všude tady miluju možnost měnit špunty za pecky.

DESIGN

Základní AirPody vycházejí z původní ikony, kterou to všechno začalo. Nejdřív drátovými peckami, i ty prošly vývojem, poté bezdrátovými peckami s ultra dlouhým stonkem, a později konečně s tvarem připomínajícím AirPody Pro.

Přestože Apple jako první ukázal marketing, na kolika uších testovali už i drátové pecky, tak v modelaci stále pokračují. Upravený tvar slibuje, že bude držet ve více uších, a protože pecky od Applu, ale i od jiných značek nedrží všem, je šance, že teď by vám mohly sedět. Za pokus to stojí. 

Podobně jako u Pro varianty má stopka tlakový snímač, štípnutím můžeme přijmout hovor, spustit přehrávání hudby a zároveň si tyto pokyny, včetně podržení, můžeme pro obě sluchátka přenastavit podle sebe. Já jsem si upravil střídání aktivního potlačování ruchů s režimem vypnuto, protože otevřená konstrukce mi zajišťuje dostatečnou propustnost, a tím šetřím baterii.

Pouzdro je oproti předchozí generaci o 10 % menší, nejmenší, které nám Apple k AirPodům kdy nabídl a má to svoje výhody i nevýhody. Je tam méně místa na prsty a o to hůř se mi sluchátka vytahují z krabičky. Chce to zvyk. No a pak už jsou to jen výhody. Pokud nosíte AirPody po kapsách, taková změna vás jistě potěší. AirPodům chybí poutko, takže občas beru i kryt. Nevadí mi podřená krabička, ale nechtěné pády, protože krabička klouže. Navíc pokud nosím AirPody na klíčích, tak nárazy chci něčím tlumit. Je to individuální, ale aktuálně mám sluchátka stále po ruce, nehledám je, nezapomínám je doma, ve studiu, a když nemůžu klíče nebo AirPody najít, najdu je v aplikaci Najít. To je mimochodem společně s bezdrátovým nabíjením důležitá vlastnost dražší varianty. Během hledání se umí ozvat, protože mají reproduktor a to je další důvod, proč doporučuji čtyřky s ANC. Jen musím upozornit, že pouzdro neobsahuje U1 čip jako verze Pro. Hledání funguje pouze přes bluetooth.

Na téma design / specifikace nemůžu vynechat, jak pohodlné je párování s každým zařízením, které patří pod Apple ID. Stačí tu věc vzít do ruky a už hraje. Oproti trojkám je kontinuita párování díky H2 čipu zase o něco rychlejší. Moc bych si přál takovou funkci u konkurenčních produktů, ale chápu, že Apple si navrhl řešení a teď ho monetizuje na svých produktech. Pro uživatele mimo Apple ekosystém tato funkce není relevantní, ale pokud střídám Mac, iPad, se sluchátky primárně iPhone, večer např. Apple TV, a nechci to přehánět, ale někdy Apple Watch, na tohle všechno standard Multipoint nestačí. Nedá se s řešením od Applu srovnat.

A přestože to působí až přetechnizovaně, libovolný pár AirPodů můžeme synchronizovat a poslouchat společně, třeba pokud ve vedlejším pokoji spí děti.

VÝDRŽ

Obě pouzdra už tradičně ukrývají baterku, se kterou nám AirPody vydrží hrát až 30 hodin, samotné AirPody mají výdrž 5 hodin a se zapnutým ANC jsou to hodiny 4. I tady platí tip, že pokud potřebujeme delší výdrž, můžeme toho docílit vypnutím aktivního potlačování a propustnost.

Kromě USB-C můžeme energii doplňovat také libovolnou nabíječkou s certifikací Qi, nabíječkou od Apple Watch, na které jako jediné nové AirPody drží magneticky. Na MagSafe už nedrží. Chybí magnety, které se možná kvůli rozměru krabičky ani nevešly.

AirPods 4 vs. AirPods 4 ANC

Je lehce odůvodnitelné, že u otevřených pecek nebudete primárně hledat aktivní potlačení okolních ruchů, jinak by Apple ani verzi bez ANC nenabízel. Přesto bych vás rád upozornil, že kromě bezdrátového nabíjecího pouzdra a možnosti sluchátka v blízkosti vyhledat, má ANC varianta také režim Detekce konverzací. Když s někým začnu mluvit, přehrávání se ztlumí nebo úplně zastaví, počká, až domluvíme, tak se opět spustí. Někomu funkce nevyhovuje, já jsem si ji oblíbil úplně stejně, jako Adaptivní zvuk, který podle okolního hluku reguluje hlasitost. Záleží, jak k AirPodům přistupujeme. Pro mě je to další rozšíření osobního asistenta, kterého iPhone společně s AirPody představuje. Ale chápu, že pokud si chcete poslech vychutnat, tak tyto funkce třeba necháte vypnutné. 

S tím souvisí další nástroj, který podpruje osobního asistenta, a tím je detekce pohybu, kdy pouhým pokýváním hlavy můžu hovor přijmout nebo odmítnout. Funguje spolehlivě a až ponesete nějakou krabici, může se hodit.

Čistší zvuk během hovorů

Přes všechny funkce nesmíme zapomenout na to, že AirPody jsou ta nejlepší osobní hads-free sada, kteru si můžeme pro iPhone vybrat. Máme zde výpočetní audio, které minimalizuje hluk na pozadí, takže protistrana nám lépe rozumí třeba i ve větru. Slibují lepší izolaci hlasu a čistší hovory.

Navíc, pokud je vedeme přes FaceTime, slyšíme věrnější hlasy, protože kodek běží v HD kvalitě. Během mého testu se přiznám, že jsem nepoznal tak velký rozdíl, ale možná je to proto, že na vyšší kvalitu FaceTime už jsem prostě zvyklý.

ZVUK. Jak hrají?

Samozřejmě, že mě zajímalo, jak nové AirPody hrají, protože se řadím mezi ty, kteří si rádi vychutnají poslech hudby s otevřenou konstrukcí. U pecek nečekám mohutné basy jako u variant s utěsněním, ale i ty nižší frekvence dokážou AirPody zobrazovat hezky. Kolem budiče s vysoce pohyblivou membránou je nová akustická architektura, a skutečně slyším nižší zkreslení a vyšší dynamický rozsah. Basy znějí věrně, důrazněji než bych u pecek čekal, ale také mě překvapily výšky, které jsou skutečně čisté a netrpí uječeným koncem, typickým pro některé pecky. V porovnání s AirPody 3 zde dostáváme hlubší tóny, bohatší přednes, středy jsou mírně prolomené a kopírují tak charakteristiku AirPods Pro, ale neznamená to, že by hrály stejně. Utěsnění Pro charakteristice basů výrazně pomáhá. 

Puristy musím varovat, mají adaptivní ekvalizaci, která automaticky dolaďuje zvuk muziky podle tvaru ucha, mají mikrofony namířené dovnitř, které snímají, co slyšíme, ale jsou to prověřené technologie a díky nim upravují nízké a střední frekvence tak, aby právě vynikly i ty nejemnější detaily. Cítím se příjemně oklamán a když jsem si pouštěl třeba By My Side od INXS, byl to kostel.

Porovnával jsem poslech muziky s předchozími peckami od Applu, s peckami od Marshallu, a přestože už tyto varianty se mi zdají fajn, zlepšení je prostě slyšet. Alespoň takový je můj dojem, protože zvuk je individuální. Jsem spokojený. Tohle jsou právě ta sluchátka, ve kterých při své osobní pohodě vydržím mnohem déle než se špunty. Dám celou epizodu a zároveň nepřicházím o trojrozměrné efekty, které známe z AirPods Pro 2. generace. Prostorový zvuk s dynamickým snímáním polohy hlavy funguje úplně stejně. I tento profil je ideálním doplňkem obsahu na Apple TV, ale radost mi dělá už i klasické stereo během poslechu hudby. Ani tady AirPody bez dalších efektů rozhodně nemizí.

Co napsat závěrem?

Pokud zvažujete AirPody a jde vám o technologie prostorového zvuku a pohodlného připojování, pak jsou čtyřky bez ANC úplně v pohodě, ale variantu s ANC vám musím doporučit, protože i v otevřenému profilu zvládnou úspěšně atakovat většinu ruchů, které nechceme slyšet, přičemž poslech zůstává příjemný, což je výrazně odlišuje od špuntů. Pokud vám článek pomohl v rozhodování, neváhejte se se mnou propojit třeba na dalších sítích. Zpátky do práce! ✊🏻

Kafe pro Lukáše, sleduj Instagram, YouTube, X a Facebook.