CS2740 je monitor, na který jsme čekali. Já jsem na něj čekal. 4K panel, ke kterému můžeme jedním USB-C kabelem připojit MacBook, a zajistit mu tak napájení, přenos obrazu i dat. U kancelářského EIZA s tenkým rámem si tuhle vychytávku pochvaluji už delší dobu. V bílé barvě jsem se do něj přímo zamiloval a můžete ho vídat na mém stole. Ale tohle je monitor z rodiny ColorEdge, což je označení profesionální řady EIZO, kam spadá grafika, foto, video, obecně digitální produkce. Už na kancelářském EIZU vypadají fotky nádherně. Už u něj 4K zobrazuje všechno hezky ostře, a jak je u zdravých monitorů zvykem, na matném povrchu, aby nás nerušily žádné odlesky. Jistě znáte ten argument, že lesklý displej stejně jako lesklá fotografie lépe zobrazuje detaily. U tohoto EIZA mám pocit, jako kdybych se díval do ostrého lesklého monitoru, ale bez těch odlesků. Prostě nádhera!
LED diodami podsvícený panel nabízí přesné zobrazení barev díky 16bitové tabulce LUT a podpoře 10bitového signálu poctivých, zdůrazňuji poctivých, 99 % barevného spektra AdobeRGB, 100% sRGB a 95% ze standardu pro digitální projekci filmů, P3. K tomu přidává tento IPS displej ekvalizér uniformity barev a rozložení jasu po celé ploše, což zní jako samozřejmost, ale ještě se k tomu vrátím. Nejprve si musíme říct, že panel není nutné po zakoupení kalibrovat. V továrně seřízený monitor má barevné profily uložené ve vlastní paměti. K ní si stačí stáhnout software ColorNavigator 7 a hned začít pracovat ve správném barevném prostoru, automaticky, podle toho, kterou používáme aplikaci. O tom, jak funguje ColorNavigator, vám doporučuji samostatnou prezentaci přímo na kanále EIZO.
Tady je dobré si říct, že po delší době používání se mění podání barev každého monitoru. U obyčejných displejů s tím neuděláme vůbec nic. U profesionálních monitorů, jako je tento, můžeme koupit sondu a pustit se do kalibrace. Tady se nabízí otázka, zda skutečně umíme kalibrovat a máme k dispozici kalibrační sondu. Sám bych se raději držel zmíněných profilů přímo z továrny a v momentě, kdy mám pocit, že něco není v pořádku, se raději obrátil na české EIZO. Přímo tam je možné nechat tento hardwarově řízený monitor překalibrovat skutečnými odborníky. Do vysokého věku se může problikat každá žlutá bludička, ale servis + možnost kalibrace zajišťuje monitoru přesnost na dlouhou dobu a právě v této souvislosti se hodí připomenout 5letou záruku, která je u EIZA standard. Panel je navržen pro dlouholeté používání s ohledem na životní prostředí. Náhradní díly jsou dostupné až pět let po skončení výroby. Dlouhá životnost a opravitelnost šetří přírodní zdroje a klima. Prvotřídní materiály, zpracování a výstupní kontrola zaručují mimořádnou trvanlivost. Obvyklá životnost výrazně překračuje pětiletou záruku.
Ještě na chvíli se musím vrátit k USB-C. Monitor má samozřejmě i tradiční konektory HDMI a DVI, ale ta rychlost, s jakou si zapojíme svůj přenosný počítač do pracovního prostředí, je přesně ta budoucnost, na kterou se těším u menších zařízení, jako jsou tablety a mobily, ale tam zatím v plné podpoře nejsme.
Srovnávat EIZO s konkurencí není při agresivní marketingové masáži vůbec snadné, a tak to řeknu na jediném příkladu. Spousta fotografů čeká od lepších monitorů dobrou homogenitu. Po celé ploše monitoru stejný jas a jednotné barvy. Je to naprosto rozhodující element při úpravě fotek. Není to tak jednoduché. Řekněme, že ji seřídíme na 100 kandel po celé ploše. Jenže vždycky nemáme monitor nastavený na jediný fixní jas. EIZO svoji profesionální řadu CG rozdělí na 256 úrovní jasu a pro každou pozici zapíše hodnoty do tabulky, která má za úkol nepřesnosti vyrovnávat. Když pak během práce upravujeme svítivost, monitor zůstává dobře seřízený. Tady přichází levnější řada pro nás jednotlivce, nikoli velká studia, řada CS včetně této novinky, CS2740. Také ona těží z mnohaletého výzkumu a vývoje nejvyšších modelů. Seřízení při výrobě je drahé, EIZO musí někde ušetřit. Tento monitor má homogenitu rozloženou do poloviny, tedy 128 úrovní tabulky. I to je v běžné praxi vynikající, ale zeptám se jinak. Dostanete podobné informace o svém monitoru jinde?
CS2740 je zároveň monitor, ke kterému můžeme připevnit originální stínítko. Působí to hezky, ale velká studia stínítka nepoužívají. Na profesionálním pracovišti mají dokonalé podmínky. Šedé stěny, žádné rušivé elementy, kalibrované osvětlení. My jednotlivci máme monitory umístěné různě po bytech. Třeba proti žluté stěně, ideálně s další dekorací. A tam se hodí stínítko, protože se s ním lépe odpojíme od okolních vlivů. V pozitivním slova smyslu jsou to takové klapky na očích, jako má kůň.
Pevně doufám, že se mi k CS2740 podaří ještě dostat, protože tohle rozhodně není všechno, co chci o monitoru říct. Teď je to horká novinka, kterou chtějí všichni vidět, a já se jim vůbec nedivím. Sám z něj mám velkou radost. Už teď vám můžu prozradit, že je do monitoru možné přidat profil HDR, a bude tak možné nejen sledovat filmy z Netflixu, ale také upravovat video s vysokým dynamickým rozsahem. Tohle bylo jen takové krátké představení novinky, kterou už musím vrátit, a sám se vrátit zpátky do práce. 👊🏻
Nenechte si ujít další článek, Kafe pro Lukáše, sleduj Instagram, YouTube, Twitter a Facebook.