Ovečky Applu se právě půlí na dva tábory, protože mají pocit, že jejich iPad přestává být iPadem tak, jako ho prezentoval Steve Jobs, a začíná být počítačem. Pro všechny ostatní je to dobrá zpráva. Apple nás potěšil, ale dalo se čekat, že přijdou novinky, protože je to jako obří rozjetý vlak, který má dlouhatánskou brzdnou dráhu, a proto je někdy lepší vůbec nebrzdit. Věřím, že značka tím udělala radost nám všem, protože konečně můžeme mluvit o tom, co máme rádi, a reklamou si připomenout, že když budeme iPad používat v sedě se zalomeným krkem, tak se z toho brzy položíme na lopatky, protože nás logicky rozbolí celá kostra, a že s iPadem můžeme fotit v metru a vypadat u toho jako… No nic, co je nového.
Vylepšenou verzi původního iPadu Pro nyní rozeznáme na první pohled, protože má na zadní straně dvě čočky. Fotomodul z iPhonu 11, údajně ochuzený o noční režim a deep fusion, je samozřejmě dobrý i na focení, pokud patříte mezi tabletogarfy, kteří mají pocit, že drží v ruce střední nebo velký formát, ale lepší optika pomáhá iPadu spíš v těch praktických věcech a není to už jen skenování dokumentů, ale nově, v kombinaci s laserovým paprskem LiDAR, přímo skenování celé místnosti. Podle návratu paprsku dokáže senzor vyhodnotit vzdálenost objektů. Čím dál víc si tak připadám jako ve StarTreku, tu technologii skutečně využívá NASA, ale pro nás spotřebáky to jednoduše znamená, že iPad umí zase o něco lépe promítat na displeji virtuální objekty v reálném prostoru a nejsou to jen hry, ale třeba nábytek. Když to spojím s tím, co se právě děje, tak je to vlastně pecka, protože nemusíme chodit do IKEY, ale IKEA přijde za námi.
Celkovou vizi prostoru pomáhá dopočítat zase o něco rychlejší procesor s názvem Bionic Z, který je v abecedě dál než X, takže je lepší. Osm jader GPU a stejně tak osm CPU. Ten potěší hráče, ale i power usery, protože celý iPad má vylepšenou tepelnou architekturu, tedy se ke svému mini počítači můžeme ohýbat celý den, on se nepřehřeje, ale nám pravděpodobně zatuhne krk. Osobně hodnotím rychlost až podle pracovního flow, a protože na iPadu z něj neustále vypadávám, tak si dovolím to sdělení, že iPad je rychlejší než většina notebooků s Windows, nekomentovat, ale zároveň uznávám, že takového výkonu je v tak tenkém profilu škoda.
Rychlejší WiFi a rychlejší LTE jsou dobré informace, ale naprosto závislé na tom, kde se zrovna připojujeme. Je to spíš taková pozitivní informace, co nás čeká, až nás zase pustí do kaváren.
Jsem rád, že iPad Pro se zbavil 64 GB v základním modelu. Ani nových 128 GB nepůsobí profesionálně, ale prosumersky už ano, tedy pokud nejsme zatížení na velké množství fotek a rozsáhlý střih videa, tedy chceme iPadem nahradit MacBook Air, pak je šance se do toho základu vejít.
Pět mikrofonů „studiové kvality“ zvané Pro Audio dokáže společně lépe filtrovat nežádoucí ruchy v prostoru a tím docílit mnohem lepšího výsledku. Je to hezká ukázka, jak výpočetní zvuk a výpočetní fotografie pomáhají běžným uživatelům. Samozřejmě si nemusíme vysvětlovat, že dobře umístěný externí mikrofon bude lepší, ale když si uvědomíme, co všechno jeden tenký iPad představuje, tak začínajícím tvůrcům nebrání v cestě vůbec nic.
Až na tu cenu, čímž se dostávám k nejdůležitější novice a tou je Magic Keyboard. Je mi jedno, jak moc je magická. Stále je to jen klávesnice v obalu a za takovou cenu si Apple dělá z nás všech kickstartery. Obal neobal, je to nejdražší klávesnice na trhu. Přesto po ní budeme toužit, protože svítí, na zádech má jablíčko a tablet se na ní vznáší. OK. Pokusím se nad tím taky povznést a uznat, že díky klávesnici v obalu se moje primární zařízení do vany dostalo z koupelny ven. Líbí se mi, že obal má ve své spodní části USB-C konektor. Svůj iPad tak nemusíme ve stále častější pozici počítače s klávesnicí nabíjet neesteticky trčícím drátem. Jako datový kabel tento port údajně nefunguje, a přestože já osobně k iPadu nic často nepřipojuji, může se to změnit dřív, než řeknu iPad Pro 2021.
Jsem zvědavý, zda bude o něco robustnější základna pomáhat iPadu na klíně, ale myslím si, že tam bude stále dominovat MacBook, a proto mě těší, že jsme se dočkali. Lidi nepřestávali kupovat MacBook Air s původní klávesnicí a přáli si jen retina displej a současné parametry. Pět let nás Apple trápil různými variantami, které jsou tenké, holé, mají poruchové klávesnice. Perfektně to vystihl oceněný režisér a scenárista Taika Waititi. Na slavnostní události, kde před novináři mohl mluvit o svojí práci, prohlásil: „Apple by měl opravit svoje klávesnice. Nedá se na nich psát, zhoršily se. Kvůli nim mám chuť se vrátit k PC.“ A je to tady. Apple nám vrátil MacBook Air za 30.000 Kč. Stačilo ho udělat o 3 procenta tlustší, přesněji o půl milimetru, a má bezpečnou klávesnici z 16palcové verze. Nabízí lepší procesor, rychlejší a větší úložiště, nově utáhne 6K monitor, ale když říkám utáhne, napište mi do komentářů, zda vám přijde MacBook za třicet ideální pro 6K monitor se stojanem za 29.000,-. 29.000 Kč je cena stojanu.
Ale zpátky do budoucnosti. Všichni si pokládáme stále stejnou otázku. Už je ten iPad vhodný na práci? Pro někoho ano. V momentě, kdy nafotíme pár oken, Lightroom, Affinity, jsou skvělé nástroje. Natočíme kousek videa, LumaFusion začíná šlapat na paty velkým střižnám. Velikost projektu souvisí s velikostí nástroje. Když natočíme sto a víc giga videa, což není problém, třeba moje recenze fotoaparátu Canon 1DX III měla 200 GB, začne nás iPad tlačit na několika místech. Nejde totiž jen o tu kapacitu, která s prací na projektu ještě naroste, ale postupně začneme myslet na to, že potřebujeme na takový projekt i periférie. Pohodlná klávesnice a větší monitor jsou stejný základ, jako je kancelářská židle. Pak si klient vymyslí, že chce něco do záznamu vymaskovat, naanimovat, neustále posílá další připomínky, data, jako třeba loga partnerů v různých formátech, a my na vše musíme svižně reagovat. Netvrdím, že to nejde, ale to už se od hardwaru dostáváme k softwaru, kde ještě stále původní nástroje doháníme a každé fičuře na iPadu tleskáme, jako kdybychom ji neměli k dispozici 20 let na Macu.
iPad Pro je na dobré cestě nahradit MacBook. Dost možná bude ten můj přenosný Mac poslední, který jsem si pořídil. Ale zatím je moje rozhodování jednoduché. Představa, kdy beru tablet bez klávesnice do batohu, protože má tenčí profil, se mi líbí. Realita, kdy si k 12.9 panelu za základních 30 musím dokoupit klávesnici za 10, souběžně s tím, na co tu klávesnici potřebuji, je pro mě informací, že není kam spěchat. Phil Schiller uzavřel tiskovou zprávu tím, že není žádné jiné zařízení, jako je iPad, a v tom má skutečně pravdu. iPad neopouští svůj původní koncept a přitom pokračuje kupředu. Už proto miluju svůj iPad, ale ten částečně supluje to, co už umí můj mobil, a proto, kdybych se musel teď hned rozhodnout pro jediný počítač, MacBook Air v základu zvládne moje oblíbené aplikace, má větší disk, větší displej, nižší cenu a klávesnici v tenčím obalu než iPad, takže se s ním můžu i na cestách pohodlně vrátit zpátky do práce. ✊🏻
P.S. Mac mini má teď větší paměť a v nabídce jsou nové barvy řemínků na Apple Watch. Pomalu můžete sesbírat víc barev, než kolik jich nabízí Aliexpress. 😉
Nenechte si ujít další článek, sledujte můj Instagram, YouTube, Twitter a Facebook.